TÜRK KAHVESİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TÜRK KAHVESİ

KARDI YAĞDI...YAĞMURDU AKTI..SONRA TOPRAĞA KARIŞTI KURUDU DE..SOLDU DE..NE BİLEYİM İŞTE..KISACA ÖLDÜ DE...

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
En son konular
» ôîòî ìîäíû÷ ï
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPerş. Ağus. 04, 2011 3:48 am tarafından Misafir

» When the first Whirlpool Duet album was released in December 2001
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Tem. 31, 2011 2:13 am tarafından Misafir

» TRAMADOL purchase fedex
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyC.tesi Tem. 30, 2011 9:12 pm tarafından Misafir

» cod delivery overnight clomid
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyÇarş. Tem. 27, 2011 7:30 am tarafından Misafir

» Evet en iyi avatar kimde
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyC.tesi Ara. 12, 2009 12:02 pm tarafından Misafir

» Ruh hali
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Haz. 07, 2009 8:55 pm tarafından .Climbed.

» RADYO ACTİVE ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Haz. 07, 2009 8:42 pm tarafından .Climbed.

» Şu an ne dinliyorsunuz?
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyCuma Haz. 05, 2009 10:47 pm tarafından PeRiLiCe

» En sevdiğiniz bayan ve erkek isimleri nelerdir?
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyCuma Haz. 05, 2009 10:23 pm tarafından PeRiLiCe

» hırs üzerine bir çözümleme
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyCuma Haz. 05, 2009 8:04 pm tarafından Didi

» Aşkla Baş Edecek Gücün Yoksa Aşık Etmeee!
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyCuma Haz. 05, 2009 4:13 pm tarafından gizem_den

» BİR AYRILIK GÜNÜNDE
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPerş. Haz. 04, 2009 10:30 pm tarafından SiMaRiK

» Tamam Gidiyorum...!
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyÇarş. Haz. 03, 2009 1:49 pm tarafından gizem_den

» kabağın sahibi vardır elbet
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptySalı Haz. 02, 2009 9:41 pm tarafından Didi

» yalakalık üzerine
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptySalı Haz. 02, 2009 9:21 pm tarafından Didi

» Para Her Kapıyı Açar mı?
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPtsi Haz. 01, 2009 8:54 pm tarafından BiLLuR

» susuyorum...
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Mayıs 31, 2009 11:08 pm tarafından SEPYA

» komik şiir (tezatlık)
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Mayıs 31, 2009 11:04 pm tarafından SEPYA

» gizlice..
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Mayıs 31, 2009 10:57 pm tarafından SEPYA

» metrekareye düşen mermi...
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPaz Mayıs 31, 2009 10:51 pm tarafından SEPYA

» 2009 Dünya GüzeLLik yarışması adayLarı
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyC.tesi Mayıs 30, 2009 11:44 am tarafından SiMaRiK

» Aşka Meylin Nedendir
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyC.tesi Mayıs 30, 2009 10:40 am tarafından impassive

» Hangi süper güce sahip olmayı isterdiniz?
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPerş. Mayıs 28, 2009 10:41 pm tarafından kayısı_cicegi

» F.WILHELM NIETZSCHE
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyPerş. Mayıs 28, 2009 10:34 pm tarafından kayısı_cicegi

» Şehre Hasret
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyCuma Mayıs 22, 2009 8:45 am tarafından astakoz

En iyi yollayıcılar
Ekselanss (1504)
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcapKömür yardımlarının arkasındaki oyun I_voting_barKömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap 
BiLLuR (1500)
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcapKömür yardımlarının arkasındaki oyun I_voting_barKömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap 
Serap (1364)
sandy (1289)
impassive (1238)
Didi (1139)
Mavis (811)
SEPYA (777)
Phoenix_u (733)
SiMaRiK (692)
Istatistikler
Toplam 300 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: PeRiLiCe

Kullanıcılarımız toplam 15216 mesaj attılar bunda 4017 konu
Anket
Hangi süper güce sahip olmayı isterdiniz?
Karşıdaki insanın aklını okumak
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap36%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 36% [ 5 ]
Görünmez olmak
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap0%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 0% [ 0 ]
Zaman içinde yolculuk etmek
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap7%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 7% [ 1 ]
Geleceği görmek
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap0%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 0% [ 0 ]
İnsanları iyileştirmek
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap21%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 21% [ 3 ]
Zamanı durdurmak
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap7%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 7% [ 1 ]
Uçmak
Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_lcap14%Kömür yardımlarının arkasındaki oyun I_vote_rcap
 14% [ 2 ]
Ölümsüz olmak
 7% [ 1 ]
Diğer
 7% [ 1 ]
Toplam Oylar : 14
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Kömür yardımlarının arkasındaki oyun

YazarMesaj
Ekselanss
Moderatör
Moderatör
Ekselanss

Erkek
Ruhsal Durumunuz : Kömür yardımlarının arkasındaki oyun Canli10

Kömür yardımlarının arkasındaki oyun Empty
MesajKonu: Kömür yardımlarının arkasındaki oyun   Kömür yardımlarının arkasındaki oyun EmptyCuma Ocak 16, 2009 9:31 pm

AKP, kömür yardımlarını arttırdı. Peki, bu yardımlar ile AKP oy kazanır mı?

Kesinlikle evet!
Çünkü yapılan bu yardım, insan doğasının en hassas noktasına dokunmaktadır.
Nasıl mı? Açıklayalım.
Psikolojik olarak, insanlar kendilerine bir hediye/yardım verildiği zaman kendilerine borçlu hisseder. En kısa zamanda karşılığını vermek ister.
Aksi takdirde kendilerini ucuz ve altta kalmış hisseder.
Bu, istisnasız bütün kültürlerde görünen ortak bir özelliktir. Bilim adamları buna “karşılıklılık ilkesi” demektedir.
Bu konuda güzel bir araştırma var.
Amerika’da Özürlü Gaziler Derneği bağış toplamak için insanlara mektup göndermiş. Bu insanların sadece %18’i bağış yapmış.
Ama zarfların için küçük bir hediye konduğunda geriye dönüt % 35 olmuş. İnsanlar o küçük hediyeyi alınca borçlu hissetmiş.
1985’te Meksika’da deprem olunca Etiyopya hemen yardım göndermiştir. Hâlbuki kendisi çok kötü durumdaydı. Çünkü Meksika, Etiyopya’ya 1935 yılında İtalya saldırısına karşı yardım göndermiştir.
Hİndistan’daki Hara Crishnan Derneği benzer bir yöntem uygular. Yoldaki insanlara bağış istemeden önce hediye olarak bir çiçek verir.
Ondan sonra bağış ister. Çiçeği alan kişi kendini borçlu hissedip yardım eder.
Benzer bir durum benim de başıma geldi. Genç bir çocuk, küçük Türk bayrağı dağıtıyordu. Ücretsiz veriyormuş izlenimde. Ben de bir tane aldım. Hemen bağış istedi.
Artık bir kere bayrağı elime almış bulundum. Para vermek zorunda kaldım. Yoksa kendimi ucuz hissedecektim.
Bazı şirketler marketlerde yiyecek ürünlerini tattırırlar. Amaç bazen yeni ürünleri tanıtmaktır. Ama bazen de amaç, ürün satışını artırmaktır.
Yiyeceği bir kere tattığınız zaman çekip gitmeniz zordur. Çünkü borçlu hissedersiniz. Ya hemen orada alırsınız ya da “sonra geleceğim” bahanesini üretmek zorunda kalırsınız.
Aynı mantıkla ilaç şirketleri tarafından doktorlara hediyeler verilmektedir. Oradaki bir amaç logolu ürünleri tanıtmak; bir amaç ise doktorları şirkete karşı borçlu hissettirmektir.
Komisyon üyelerine balık verilmektedir.
Geleneksel yerlerde düğünlerde kim ne kadar takı takmış takip edilir çünkü benzer bir takı daha sonra onlara takılacaktır.
Kısacası verilen yardımların ve hediyelerin karşılığı verilmek zorundadır.
Gelişmiş olan bu psikolojiden dolayı, kömür alanlar kendilerini borçlu hissedip akp’ye oy verecektir.
Aslında bu yardımlar, şu anda olduğu gibi, ne kadar alenen yapılırsa oy kazanımı o kadar çok olur.
Çünkü bir aileye yardım yapıldığını ne kadar çok insan bilirse, kömürün karşılığı olan oyu vermek için o aile üzerinde o kadar çok sosyal baskı kurulacaktır.
Kömürün karşılığı olan oyu vermeyerek hiç kimse diğer insanların gözünde ucuz ya da dürüst olmayan bir kişi olarak görünmek istemez.
Uzun lafın kısası “karşılıklılık ilkesi” den dolayı kömür yardımı akpye çok oy getirecektir.
Şu anda yapabileceğimiz en iyi şey, oyların hizmet karşılığı verildiği bir Türkiye hayal etmektir

Kömür yardımlarının arkasındaki oyun
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-